Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

INAUGURACJA XIV FESTIWALU NAUKI – Przejście od oportunistycznej do relacyjnej gry rynkowej – w kierunku ekonomii wartości

Marzec 12 | 12:00

Bezpłatnie

Szczegóły

Marzec 12
12:00

Sala: Audytorium Maximum, parter


Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej

Zygmunta Cieplaka 1c
Dąbrowa Górnicza, 41-300 Polska
Bezpłatnie
Zapisz się na wydarzenie Zapisz się na wydarzenie

Wykład inaugurujący XIV Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej.

Jerzy Hausner – profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor zwyczajny, pracownik Katedry Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (Wydział Gospodarki i Administracji Publicznej UEK), społeczny Pełnomocnik Rektora ds. Kultury i Sportu. Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Członek Rady Polityki Pieniężnej (kadencja: 2010-2016). Członek Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN. Od 2015 r. członek Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit. Nagroda Kisiela.

Trzeba się poważniej niż dotąd zastanowić, co miałoby powstrzymywać przeistaczanie się relacyjnej gry rynkowej w grę transakcyjną. Widać już wyraźnie, że nie czyni tego koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu. Jej rozpowszechnianie nie zapobiega w szerszej skali rynkowemu oportunizmowi. Problem jest coraz bardziej poważny o tyle, że w gospodarce cyfrowej jego negatywne społeczne rynkowego oportunizmu mogą być o wiele bardziej dotkliwe niż w gospodarce przemysłowej. Obecnie znacznie słabiej ujawnia się równoważąca siła rynku i konkurencji rynkowej. O czym dobitnie świadczą przykłady globalnych platform usługowych.

Monopolizacja gospodarki przenosi się ze sfery wytwarzania do sfery dystrybucji. Monopson dystrybucyjny jest o wiele groźniejszy niż monopol wytwórczy. Między innymi dlatego, że regulacja gospodarcza potrafi sobie radzić w przypadku własności materialnej, okazuje się jednak mało skuteczna w przypadku własności intelektualnej. Dlatego o wiele szybciej formują się globalne platformy usługowe niż kiedyś formowały się globalne korporacje wytwórcze. Kapitalizacja tych pierwszych rośnie błyskawicznie, co pozwala im na szybkie przejmowanie mniejszych firm technologicznych i wytwórczych oraz blokowanie dostępu do rynku swym konkurentom.

Dlatego jestem przekonany, że koniecznym warunkiem powstrzymywania oportunizmu gospodarczego i ograniczania negatywnych konsekwencji transakcyjnej gry rynkowej są Firmy-Idee, które aby móc się samodzielnie rozwijać i zyskiwać podmiotowość muszą kształtować swoje partnerskie relacyjne otoczenie. Nie mogą pozostawać wyizolowanymi wyspami, muszą współdziałać i z innymi organizacjami (nie tylko biznesowymi), formując archipelag. Muszą mieć pomysł na siebie, ale szanse jego realizacji odnajdywać w partnerskich relacjach z innymi organizacjami. Takich, które są wzajemnie zasilające i podtrzymywalne – kształtują gospodarczą i rozwojową okrężność.

 

Organizator

Email:
info@wsb.edu.pl
Strona internetowa:
wsb.edu.pl

Miejsce

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Zygmunta Cieplaka 1c
Dąbrowa Górnicza, 41-300 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
wsb.edu.pl

Biuro XIV Festiwalu Nauki

Akademia WSB Ul. Cieplaka 1c 41-300 Dąbrowa Górnicza


Koordynatorzy XIV Festiwalu Nauki: mgr Anna Giertler Tel. 32 295 93 15 agiertler@wsb.edu.pl

mgr Michał Pawlak tel. 32 295 93 96 mpawlak@wsb.edu.pl