INAUGURACJA XIV FESTIWALU NAUKI – Przejście od oportunistycznej do relacyjnej gry rynkowej – w kierunku ekonomii wartości

Marzec 12 | 12:00

Bezpłatnie

Bezpłatnie

Wykład inaugurujący XIV Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej.

Jerzy Hausner – profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor zwyczajny, pracownik Katedry Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (Wydział Gospodarki i Administracji Publicznej UEK), społeczny Pełnomocnik Rektora ds. Kultury i Sportu. Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Członek Rady Polityki Pieniężnej (kadencja: 2010-2016). Członek Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN. Od 2015 r. członek Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit. Nagroda Kisiela.

Trzeba się poważniej niż dotąd zastanowić, co miałoby powstrzymywać przeistaczanie się relacyjnej gry rynkowej w grę transakcyjną. Widać już wyraźnie, że nie czyni tego koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu. Jej rozpowszechnianie nie zapobiega w szerszej skali rynkowemu oportunizmowi. Problem jest coraz bardziej poważny o tyle, że w gospodarce cyfrowej jego negatywne społeczne rynkowego oportunizmu mogą być o wiele bardziej dotkliwe niż w gospodarce przemysłowej. Obecnie znacznie słabiej ujawnia się równoważąca siła rynku i konkurencji rynkowej. O czym dobitnie świadczą przykłady globalnych platform usługowych.

Monopolizacja gospodarki przenosi się ze sfery wytwarzania do sfery dystrybucji. Monopson dystrybucyjny jest o wiele groźniejszy niż monopol wytwórczy. Między innymi dlatego, że regulacja gospodarcza potrafi sobie radzić w przypadku własności materialnej, okazuje się jednak mało skuteczna w przypadku własności intelektualnej. Dlatego o wiele szybciej formują się globalne platformy usługowe niż kiedyś formowały się globalne korporacje wytwórcze. Kapitalizacja tych pierwszych rośnie błyskawicznie, co pozwala im na szybkie przejmowanie mniejszych firm technologicznych i wytwórczych oraz blokowanie dostępu do rynku swym konkurentom.

Dlatego jestem przekonany, że koniecznym warunkiem powstrzymywania oportunizmu gospodarczego i ograniczania negatywnych konsekwencji transakcyjnej gry rynkowej są Firmy-Idee, które aby móc się samodzielnie rozwijać i zyskiwać podmiotowość muszą kształtować swoje partnerskie relacyjne otoczenie. Nie mogą pozostawać wyizolowanymi wyspami, muszą współdziałać i z innymi organizacjami (nie tylko biznesowymi), formując archipelag. Muszą mieć pomysł na siebie, ale szanse jego realizacji odnajdywać w partnerskich relacjach z innymi organizacjami. Takich, które są wzajemnie zasilające i podtrzymywalne – kształtują gospodarczą i rozwojową okrężność.