Powołani do szczęścia. Być szczęśliwym – odwieczne pragnienie człowieka

Wykład jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak być szczęśliwym człowiekiem w dzisiejszym świecie. Jego treść dotyka między innymi aksjologicznego, psychologicznego i duchowego rozumienia pojęcia szczęścia. A także takich zagadnień jak: radość, a szczęście, pragnienie szczęścia, a fatum. Rozum i serce jako dwie niesprzeczne racje oraz propozycje możliwych dróg bycia szczęśliwym.

Prowadzący:

ks. kan. dr hab. Andrzej Nowicki

Urodził się w 5 kwietnia 1961 w Bytomiu, w rodzinie Edmunda i Marii z d. Skorupa. Szkołę średnią ukończył 21 czerwca 1980 w Piekarach Śląskich. W tym samym roku rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach , które zakończył przyjęciem święceń kapłańskich 31 stycznia 1987 oraz stopniem magistra teologii. Dalsze studia licencjackie i doktoranckie odbył na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Na tej uczelni 12 grudnia 2000 uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy: Problem dialogu międzyreligijnego w teologii Hansa Waldenfelsa. Praca ta została napisana pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Łukasza Kamykowskiego, na seminarium z teologii fundamentalnej.

Po święceniach kapłańskich, w latach (1987-1991) pracował jako wikariusz w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie, gdzie przez ostatni rok był katechetą w Liceum im. J. Słowackiego. Następnie w latach 1991-1996 był wikariuszem w parafii św. Marii Magdaleny w Tychach i katechetą w tyskim Liceum im. C. K. Norwida. W 1996 roku dekretem abpa Damiana Zimonia , został mianowany prefektem w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Po pięciu latach pełnienia tej funkcji w 2001 roku został mianowany jego wicerektorem. Oprócz funkcji wicerektora, jest również od 2001 roku wykładowcą na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także kierownikiem oddziału katowickiego oraz sekretarzem Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie. W 2005 roku został przyjęty w poczet członków Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce. W latach 2003-2008 należał do grona członków Rady Duszpasterskiej archidiecezji katowickiej. Od 2007 roku jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Ekumenicznej. 14 kwietnia 2009 został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej w Katowicach. Od 29 lipca 2012 pozostaje proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.  Od 1 stycznia 2018 jest dziekanem dekanatu Katowice-Śródmieście.